background

Çatı GES

Çatı GES

Çatı GES sistemleri

Bir çatı güneş enerjisi sistemi veya çatı PV sistemi, bir konut veya ticari bina veya yapının çatısına monte edilmiş elektrik üreten güneş panellerine sahip bir fotovoltaik (PV) sistemdir. Çatı GES sistemleri genelde şebekeye satmak için kurulan GES sistemlerine göre daha küçük ölçeklidir ve genelde üzerine kurulduğu binanın iç tüketimini karşılamak amacıyla kurulur. Buna rağmen fazla elektrik enerjisini şebekeye geri satabilen sistemler de mevcuttur.

 

Çatı GES sistemlerinin avantajları;

1) İlk yatırım maliyeti karşılandıktan sonra sistemlerin geri ödeme periyotları 6 ile 10 yıl arasında değişir.

2) Çatı alanının izin verdiği kadar panel kurulumu yapılabilir. Sistemlerin ölçeklendirilmesi kolaydır.

3) Kurulacak çatı alanı kendiliğinden eğimli ise(örn. Ev çatıları) panellerin optimal eğim açılarını yakalamak için kurulması gereken metal konstrüksiyonun kurulmasına gerek kalmaz. Bu da bu tip sistemlerin maliyetini düşürür.

4) Bir dizel jeneratör veya batarya depolama sistemi entegrasyonu ile kolayca hibrit bir sisteme dönüştürülebilir.

5) Karbon ayak izini düşürerek çevreye verilen hasarı azaltır.

6) Kuruldukları yapıların enerji bağımsızlıklarını yükseltirler ve elektrik fiyatlarındaki dalgalanmalardan yaşayabilecekleri olumsuz etkileri azaltırlar.

7) Çatı GES sistemlerinin ömürleri uzundur. Panel üreticileri ortalama 20 yıl verimli güç üretim garantisi vermesi, panellerin 20. yıllarından sonra elektrik üretmeyecekleri anlamına gelmez.